Izolacje Kauczukowe
Izolacje Kauczukowe

Mianem kauczuku syntetycznego określa się wszystkie rodzaje kauczuków otrzymywane za sprawą sztucznej syntezy chemicznej. Kauczuk ten jest rozciągliwy i sprężysty.
W praktyce, kauczuk syntetyczny dzieli się w zależności od sposobu, w jaki jest on poddany procesowi wulkanizacji. 

Można w ten sposób wyodrębnić trzy podstawowe grupy:

 • HTV – kauczuki wulkanizowane na gorąco. Najczęściej stosuje się je do produkcji gumy wielkotonażowej.
 • RTV – kauczuki wulkanizowane na zimno. Można formować z nich różnorodne przedmioty 
  w warunkach niemal domowych. 
 • RIM – kauczuki formowane przez reaktywny wtrysk. W procesie ich wytwarzania zachodzi jednocześnie wulkanizacja i polimeryzacja. Stosowane są głównie do produkcji elastycznych kształtek o zróżnicowanych wielkościach i formach.

Kauczuk syntetyczny w izolacjach

Istnieje kilka rodzajów izolacji, w których wykorzystywany jest kauczuk syntetyczny. Należą do nich:

 • Izolacje przeznaczone do izolowania kanałów wentylacyjnych oraz instalacji klimatyzacyjnych. Dotychczas do ich izolowania stosowano wełnę mineralną wzmocnioną dodatkowo folią, która miała służyć jako bariera dyfuzyjna. Ostatnio, dochodzi się jednak do wniosku, że izolacja ze wspomnianej powyżej wełny i folii nie jest wystarczająco skuteczna dla ochrony zarówno przed hałasem, jak i przed powstawaniem na ścianach zawilgoceń. Dodatkowo dowiedziono również, że włóknisty charakter wełny może powodować pylenie, które jest szkodliwe dla zdrowia człowieka. Wymienionych wad pozbawione są otuliny i maty izolacyjne wykonane na bazie kauczuku syntetycznego. Izolacje kauczukowe tworzą szczelną barierę dyfuzyjną na całej swej grubości poprzez swą jednolitą i zamkniętą strukturę komórkową. Mają też wysoki współczynnik oporu przeciw dyfuzji pary wodnej, jak również są elastyczne. Ostatnia z wymienionych cech powoduje łatwość montażu i wygodne dopasowanie izolacji do kształtu izolowanego kanału.
 • Izolacje przeznaczone do stosowania w chłodnictwie przemysłowym i użytkowym oraz 
  w zakładach przetwórczych. Służą one do izolowania termicznego i ochrony przeciw kondensacyjnej wewnętrznych instalacji chłodniczych, klimatyzacyjnych, grzewczych 
  i sanitarnych. Nadają się również do izolowania instalacji specjalnych, tj. instalacji ciekłych gazów technicznych (oprócz instalacji tlenowych). W przypadku izolowania instalacji zewnętrznych - konieczne jest stosowanie farby ochronnej lub specjalnej otuliny z ochronnym płaszczem. Izolacje te stosowane są w celu oszczędzania energii i zapobieganiu korozji.
 • Izolacje kauczukowe niezawierające halogenów. Jest to rodzaj izolacji stworzony z myślą 
  o pomieszczeniach, w których należy w szczególny sposób uwzględnić bezpieczeństwo pożarowe. Nie wszyscy mają świadomość, że to wcale nie sam ogień stanowi największe zagrożenie. Znacznie groźniejszy jest dym i substancje toksyczne wydobywające się w czasie pożaru. Izolacje na bazie kauczuku syntetycznego bez halogenów nie zawierają w swym składzie chloru, fluoru, bromu i jodu, co powoduje, że w razie wystąpienia pożaru nie będą one wydzielały substancji szkodliwych dla zdrowia człowieka, jak i nie wpłyną negatywnie na stan delikatnego sprzętu elektronicznego, np. komputerów. Istotny jest również w przypadku omawianych izolacji zakres temperatur, w których mogą być one stosowane. Ich pełna użyteczność w temperaturze od -50 stopni Celsjusza do +110 stopni Celsjusza sprawia, że coraz powszechniej stosuje się je zarówno w przypadku instalacji chłodniczych 
  i klimatyzacyjnych, jak i ogrzewniczych. Izolacje tego rodzaju mają niską przewodność ciepła, co sprawia, że wymiana energii pomiędzy rurą i otoczeniem jest praktycznie niemożliwa. Na powierzchni instalacji nie kondensuje się również wilgoć, gdyż zapobiegają temu zamknięta struktura komórkowa izolacji oraz wysoki (powyżej 2000) współczynnik oporu przeciw dyfuzji pary wodnej. Ponadto, izolacja nawet w niskich temperaturach zachowuje elastyczność, co znacznie ułatwia jej montaż i zapobiega późniejszej degradacji materiału. 
 • Izolacje przeznaczone do izolowania rur, kanałów powietrznych, zbiorników o wysokiej temperaturze czynnika, tj.: kolektory słoneczne, instalacje parowe, gorący gaz. Izolacja najbardziej odporna na działanie promieniowania UV oraz wysokiej temperatury. Doskonała do izolowania systemów zmiennotemperaturowych w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, jak i w przypadku domowych instalacji solarnych. Jest wolna od włókien i pyłu, łatwa w montażu i skutecznie chroni przed stratami energii oraz kondensacją. Pozostaje elastyczna 
  w temperaturze od +150 stopni Celsjusza do -200 stopni Celsjusza. Znajduje zastosowanie 
  w ogrzewnictwie i technice sanitarnej. Coraz częściej bywa stosowana tak wewnątrz i na zewnątrz, jako izolacja kolektorów słonecznych, zbiorników gorącego gazu i innych substancji chemicznych. Sprawdza się w przypadku wysokociśnieniowych instalacji parowych oraz instalacji z czynnikiem chłodniczym o wysokiej temperaturze czynnika.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl